Sök

Lärarförbundets krav: Karantän för förskolebarn

Lärarförbundets Johanna Jaara Åstrand menar att Folkhälsomyndigheten måste ändra riktlinjerna som säger att barn med vårdnadshavare som är bekräftat smittade inte behöver karantäna, måste ändras. Men Tegnell är skeptisk. Foto Shutterstock

Håll förskolebarnen hemma om någon i familjen är smittad av corona. Lärarförbundet och Kommunal kräver nu gemensamt att Folkhälsomyndigheten ändrar sina riktlinjer, för att minska smittorisken för personalen vid lämning och hämtning.
Men Folkhälsomyndigheten ser ingen anledning att ändra sina rekommendationer.

Läs mer Lärarnas covid-19-frågor – och svaren

I Folkhälsomyndighetens riktlinjerstår att förskolebarn kan fortsätta att gå till förskolan och att även sjuka vårdnadshavare kan hämta och lämna barnen, ifall det sker utan nära kontakt med andra. Men att bygga upp ett sådant system och få det att fungera säkert är inte rimligt i dagens läge, tycker de båda fackförbunden.

– Arbetsbelastningen är extremt ansträngd på förskolorna idag. De riktlinjer om att lämna barnen smittsäkert när det finns covidsmitta i hemmet, kräver sådana konstruktioner och lösningar, att den marginalen bara inte finns, säger Lärarförbundets ordförande Johanna Jaara Åstrand.

För barn som ska till skola eller fritids uppstår inte samma typer av problem vid hämtning och lämning.

– Ingen av våra medlemmar ska behöva utsättas för smitta på arbetet, men där är lämning och hämtning inte ett lika stort problem som med 1-5-åringar.

– Ibland uppstår närmast absurda lösningar när småttingar ska gå långa sträckor på egen hand. I ärlighetens namn borde det väl vara mer ansträngande för smittade vårdnadshavare att rigga hämtningar och lämningar av barnen, än att hålla dem hemma under den begränsade period det gäller.

Johanna Jaara Åstrand tror att det finns en stor förståelse hos alla föräldrar att, om de kan, hålla sina barn hemma om de själva är sjuka.

Läs även Efter kravet: Förskolorna som fått skyddsutrustning

Sätter ner foten

– Vi sätter ner foten: ingen av våra medlemmar ska behöva utsättas för att träffa smittade föräldrar. Vi behöver hålla alla våra lärare friska!

Statsepidemiolog Anders Tegnell ser emellertid ingen anledning att ändra på myndighetens rekommendationer. Hur arbetsmiljön påverkas kan inte styra Folkhälsomyndighetens riktlinjer, menar han:

– Det är ganska svårt att ur ett smittskyddsperspektiv säga att barnen måste hållas hemma för att det blir mycket jobb på förskolan. Vi måste göra den här typen av bedömningar på om det finns en risk för smitta, säger Anders Tegnell i Ekot.

Samtidigt har regionerna möjlighet att införa egna rekommendationer och regler som ska gälla. I vissa kommuner har beslut redan tagits som säger att förskolebarn ska vara hemma om någon i familjen är smittad.

Läs mer FHM: ”Riskrapport bygger på gamla siffror”

Tegnell: Svårt ur smittskyddsperspektiv

Statsepidemiolog Anders Tegnell ser emellertid ingen anledning att ändra på myndighetens rekommendationer. Hur arbetsmiljön påverkas kan inte styra Folkhälsomyndighetens riktlinjer, menar han:

– Det är ganska svårt att ur ett smittskyddsperspektiv säga att barnen måste hållas hemma för att det blir mycket jobb på förskolan. Vi måste göra den här typen av bedömningar på om det finns en risk för smitta, säger Anders Tegnell i Ekot.

Samtidigt har regionerna möjlighet att införa egna rekommendationer och regler som ska gälla. I vissa kommuner har beslut redan tagits som säger att förskolebarn ska vara hemma om någon i familjen är smittad.

LÄS ÄVEN

Vill se förstelärare i förskolan

Wiman: Tacka fan för att jag är sjuk

Så reagerar lärarna på restriktionerna