Sök
Läraren.se är vinnare av publishingpriset 2020!

Måste lediga lärartjänster utlysas? Så säger lagen

Dels finns ingen lag på att tjänsterna måste utlysas. Foto Adobe Stock

Alla lediga lärartjänster måste utlysas.
Det är en vanlig missuppfattning.
– Kravet finns bara på statliga tjänster, säger Per Båvner, utredare på Lärarförbundet.

Annonser med så kort ansökningstid att ingen hinner se dem. Eller bara på en undanskymd plats på någon sajt dit få hittar.

Kritiken florerar på flera lärargrupper i sociala medier.

Men det stämmer inte.

Dels finns ingen lag på att tjänsterna måste utlysas, dels är den genomsnittliga ansökningstiden 20 dagar.

Det visar en annonsgranskning som Läraren har gjort. Bland Platsbankens 1866 annonser för lärarjobb i grundskolan den 2 juni valde vi ut 104 slumpmässigt, fem i varje region. Den genomsnittliga ansökningstiden för den senaste månadens annonser var 21 dagar. Den kortaste ansökningstiden var sju dagar och den längsta 62 dagar.

– Skollagen säger att huvudmännen ska anstränga sig för att hitta behöriga lärare. Det gör nog att de flesta ändå annonserar, säger Per Båvner, utredare på Lärarförbundet.

Om skolan blir statlig krävs det alltså annonsering?

– Regelverket säger så. Men jag har jobbat inom staten och vet att man ibland förhåller sig flexibel där också.

Så säger lagen om platsannonserna

Det finns ingen lag om att lediga tjänster i skolor måste utannonseras. Vare sig det är en kommunal skola eller en friskola.

Det är bara statliga lärartjänster som måste utlysas, enligt § 6 i anställningsförordningen.

Många kommuner och även friskolor har dock en policy om att de flesta tjänster ska utlysas internt och ofta externt. SKR, Sveriges kommuner och regioner, har ingen rekommendation om hur kommuner bör göra.